Uzmankadin.net Nasıl Kullanılır?

 • DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Yayla Çorbası Tarifi

Yayla Çorbası Tarifi

Yayla Çorbası Tarifi

Yayla Çorbası Tarifi:Yaz aylarının vazgeçilmez çorba türü olan yoğurtlu çorba yani yayla çorbasının özel tarifini sizler için yazdık. Yayla çorbası yazın soğuk yenme kışın ise sıcak yenilebilme özelliği ile her mevsim içilebilen bir çorbadır. Güneydoğu yöresine ait olan bu çorba çeşidi sıcak yaz aylarında içerisine buz konulup içildiğinde güzel bir serinleme yiyeceğidir. Yayla çorbası soğuk olarak meze kategorisinde de tüketilmektedir. Yayla çorbasını yaparken dikkat etmeniz Gereken konu çorbaya kattığınız yoğurttur. Çorbanın yöreden yöreye değişen farklı yapım ve sunumları mevcuttur. Yapımları da ki farklılıklar ise yoğurdu kullanım açısından değişiyor. Bazı yöreler yoğurdu kaynatmadan çorbayı yaparken bazı yöreler ise yoğurdu kaynatıp çorbayı tüketmeyi tercih ediyor. Yayla Çorbası Tarifini yapmaya başlayalım.

Yayla Çorbası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler;

 • 3 su bardağı hazır su
 • Yaklaşık bir su bardağı pirinç
 • Göz kararı tuz

Yayla Çorbası Terbiyesi İçin Gerekli Malzemeler;

 • Yarım çay bardağı un
 • Yarım çay bardağı yoğurt
 • 1 adet taze yumurta

Yayla Çorbası Üzeri İçin Gerekli Malzemeler;

 • Yarım yemek kaşığı karabiber
 • Yarım yemek kaşığı (acısı isteğe göre) acı toz biber
 • 2 Yemek kaşığı sıvıyağ veya zeytinyağı (Tercihi size ait)
 • Yarım yemek kaşığı hakiki tereyağı
 • 2 Yemek kaşığı kuru nane

 

Yayla Çorbası Tarifi Adım Adım Hazırlanışı;

İlk olarak pirinçleri haşlamanız gerekiyor. Yaklaşık bir su bardağı pirinci tencereye koyup üzerine 3 su bardağı hazır suyu döküyoruz. Pirinçleri haşlamak için ocağın altını yakıyoruz. Daha sonra pirinçler haşlandıktan sonra süzüp soğuması için bir kenara bırakıyoruz. bu arada bizde terbiyesini yapmaya başlıyoruz.

Terbiyeyi yapar iken ilk olarak yarım çay bardağı unu alıp derin bir kaba koyuyoruz. Üzerine Yarım çay bardağı yoğurdu ve 1 adet taze yumurtayı da ilave edip iyice karıştırıyoruz. Karıştırır iken çorbamızın suyundan yani pirinçleri kaynattığımız sudan yaklaşık 3 yemek kaşığı alıp ekliyoruz. Çorbanın suyu ile terbiye etmek pirincin kaynarken kaybettiği besin değerlerini tekrar yemeğe katıyor. Bu sayede pirincin besin değerlerinden de sağlık açısından yararlanmış oluyoruz.  Daha sonra karışımı iyice karıştırdıktan sonra son olarak içine tuzu ekliyoruz. Tuzu da karışıma iyice yedirdikten sonra pirinçlerin üzerine döküyoruz.

Yayla Çorbasının üzerini yapmaya başlıyoruz. İlk olarak isteğe bağlı 2 yemek kaşığı sıvı yağı yada zeytinyağını tavaya döküyoruz. Yağ kızarmaya tam olarak başlamadan içine yarım yemek kaşığı tereyağımızı da ekleyip eritiyoruz. Daha sonra eriyen yağın içerisine kızardıktan sonra 2 yemek kaşığı naneyi, yarım yemek kaşığı acı toz biberi ve son olarak yarım yemek kaşığı karabiberi ekliyoruz. Malzemeler yanmadan hafif kızardıktan sonra altını kapatıyoruz. Daha sonra isteğe bağlı olarak isterseniz sosunu direk çorbanın üzerine döküp karıştırıyoruz isterseniz kaselere döktükten sonra herkesin isteğine göre ekliyoruz. Şimdi gelelim çorbanın diğer farklı versiyonları nasıl yapılıyor…

Eğer bu çorbayı serinletici olarak içmek istiyorsanız çorbayı servis edene kadar buzdolabında bekletin. Servis yaparken de içerisine buz kırıp öyle servis edin. Bu servis şekli yaz aylarında sıkça tercih edilmektedir. Diğer bir sunum yöntemi de çorbayı sıcak olarak servis etmektir. Çoğu yöre çorbanın soğuk kış aylarında sıcak tüketilmesini seviyor. Yalnız yoğurt uyku yaptığı için kışın sıcak olarak çok fazla tüketilir ise soğukla birlikte size uyuma hissi verebilir. Yapılış şekline göre bazı yöreler yoğurdu kaynatırken dağıldığı için direk soğuk serviste malzemeleri yoğurdun içerisine döküp karıştırdıktan sonra yemeyi tercih ediyor. Sizde yoğurdu kaynatmakta iyi değilseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntem sıcak sunum yöntemine göre hem daha basit hem de daha az zaman almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

6 yorum

 1. En sevdiğim çorbalardan biridir. Valla konuya denk gelince ağzımın suları aktı 🙂 akşama hanım yapsın da mis gibi içelim.

 2. yer yüzünde en sevdiğim çorbadır YAYLA ÇORBASI bu kadar güzel çorba yok ama yapan kişiyede bağlı tabi 😀

 3. Tarifi okudum yapmış olduğum yayla çorbası ile fark var mı diye 🙂 Sanırım yok. Ancak yapan bir çok kişi un koymuyor unsuz yayla çorbası güzel olmaz 🙂

 4. Yayla çorbasını çok severim bazen ustalardan kaynaklı iyi olmuyor evde hanımda güzel yapar ama birde bu tarifle yaptırsak bakalım nasıl olacak. teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • Boğa
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Bugünden itibaren Güneş sizin burcunuzda parlamaya başlıyor. Bugün doğmuş olanlar kendilerini iyi hissedecek ve keyifli bir gün geçirecekler. Dostlarınız ile birlikte eğlenceli organizasyonlar yapabilirsiniz ve çevre gezilerine çıkabilirsiniz. Sempatik ve neşeli tavırlarınız ile hem çevrenizi, hem de karşı cinsi etkileyeceksiniz. Uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile görüşebilirsiniz ve seyahat programları yapabilirsiniz. Kendinizi yenilemenize yardımcı olacak hoş fırsatlar ile karşılaşmanız mümkün. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler daha sıcak olacak. Aşk hayatınız hareketleniyor.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Dikkatli ve kararlı tavırlarınız ve aynı zamanda birleştirici tutumunuz ile çevrenizde bulunan kişileri etkileyebilir ve dikkat çekici olabilirsiniz. Yaratıcı fikirlerinizden başka kıyafetiniz, tarzınız ve seçimleriniz ile de yaratıcılığınızı ortaya koyacaksınız. Hem çevrenizin, hem de karşı cinsin dikkatini çekeceksiniz. İlginç kişiler ve farklı çevreler ile kuracağınız ilişkiler isteğinizin güçlenmesini sağlayacak ve kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sizin için hareketli bir dönem... Gelişmeler beklenenden daha yavaş olsa bile istediğiniz yönde oluşuyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Gördüğünüz rüyalar canlı gibi olabilir ve çok etkilenmiş olarak uyanabilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Hatta öğlene doğru gündüz rüyaları görebilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiyi gözden geçireceksiniz. İdeallerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak duygularınızı şimdilik kendinize saklayacaksınız. İyimser ve anlayışlı olan kişilerin yardımını alacaksınız ve böylece kuruntulardan uzaklaşmayı başarabilirsiniz. Eski eşyalarınızı elden geçirebilir ve eskiden dostlarınızı hatırlatan eşyaları düzenleyebilirsiniz. Bu arada eski dostlarınız ile ilgili eski hatıralar zihninizde canlanabilir ve ideallerinizin ve isteklerinizin değiştiğini hissedebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün daha derin ve yoğun duygular içinde olacaksınız. Bilinçaltınızı uyandıran olaylar ile karşılaşabilirsiniz ve annenizin yaşadığı olaylardan veya davranışlarından etkilenebilirsiniz. Daha önce dikkatinizi çekmeyen konular artık size çok ilginç gelebilir. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar yaşayabilirsiniz. Veya marjinal ilişkileri konu alan filmler izleyebilir ve kitaplar okuyabilirsiniz. Özgür olmak ve içinizden yükselenleri yapmak için acele etmeyin. Sürprizler sizi değiştirecek ve geleceğe yönelik farklı istekler içine gireceksiniz. Farklı çevreler ve değişik organizasyonlar dikkatinizi çekecek. Yaşam felsefeniz değişebilir.
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
Bugün önceden planlanmış bir davete gidebilirsiniz. Eski dostlarınızla karşılaşmak duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Endişelerinizi ve karamsar duygularınızı sevdiğinize ve dostlarınıza yansıtmaktan kaçının. Sevdiğinizin davranışlarını izleyebilir ve meydana gelen değişikliğin nedenlerini çözmeye çalışabilirsiniz. Beklemediğiniz davranışlar ve olaylar karşısında duygularınız karışabilir fakat mantığınız ile hareket ederseniz, sorunları çözebilirsiniz. Bu arada sevdiğinizin sizi anlamadığını düşüneceksiniz ancak o da ihmal edildiğini düşünebilir. Arkadaşlarınıza ayırdığınız zamanın bir kısmını sevdiğinize ayırın ve duygularınızı anlatmayı deneyin.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Sabah saatlerinde karşılaşacağınız sürprizler sizi heyecanlandıracak ve projelerinizi gözden geçireceksiniz. Kardeşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin genç fertleri ile iletişim kurmak sizi rahatlatacak. Ayrıca hayvanlar ve bitkiler ile ilgilenebilirsiniz. Bahçenizi veya evinizi düzenleyebilir, odanızda değişiklikler yapabilirsiniz. Bugün sevdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve sorumluluklarınızı bir kenara bırakıp kendinizi hafif ve özgür hissetmenizi sağlayan her ne var ise, bunları yapacaksınız. İlginç konular, yaratıcı kişiler ve yeni yerler keşfetmekten keyif alacaksınız.
BALIK BURCU YORUMU
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM